Doğru Yol Partisi
  Son Dakika :   
 
 
 
ANASAYFA
GENEL BAŞKAN
VİDEOLARI
DANIŞMANLARI
PARTİ KURUCULARI
GENEL İDARE KURULU
MKYK
BAŞKANLIK DİVANI
Y.HAYSİYET DİVANI
İL BAŞKANLARI
İLÇE BAŞKANLARI
RESİMLER ve LOGO
TÜZÜK
PROGRAM
ZİYARETÇİ DEFTERİ
İLETİŞİM

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI

                      

1924 Anayasa'sı Yargı, Yürütme ve Yasama kuvvetlerinin TBMM'de toplandığı Kuvvetler Birliği prensibini kabul etmiştir. Buna Anayasa Hukukunda MECLİS HÜKÜMETİ denmektedir.

1961 ve 1982 Anayasalarımız ise yumuşak bir kuvvetler ayrılığı olarak tarif edilen Parlamanterizm prensiplerine sahipti.

Bugünkü Anayasamıza gelince; BAŞKANLIK SİSTEMİ diye ortaya atılmışsa da, değildir. Çünkü Başkanlık Sistemi Yargı, Yürütme ve Yasamanın tamamıyle ayrıldığı katı Kuvvetler Ayrılığı prensibine dayanır. Şu andaki Anayasamız Uluslararası mukayeseli Anayasa Hukuku açısından hiçbir değildir. Anayasa hukukçuları ileride sistemimize isim vermekte çok zorluk çekeceklerdir. Kendilerine yardımcı olabilmek için sistemimize SEÇİLMİŞ KRALLIK diyeceğim geliyor ama ne yazıkki bunu da söyleyemiyorum.

Çünkü ; bugün İngiltere Kraliçesi, İşveç, Norveç, Danimarka, Hollanda; Belçika Kralları bütün yetkilerini Parlamentolarına devretmiş durumdadırlar.

Yakında demokrasi ve hukuk devletinin değişmez şartı ve teminatı olan Kuvvetler Ayrılığı Prensibine dayalı Modern Anayasa sistemine kavuşmak ümidiyle tüm Milletimizin Cumhuriyet Bayramını kutluyorum.

Çetin ÖZAÇIKGÖZ
Genel Başkan

DYP Genel Merkezi [ 29.10.2021
 
Eklenen Yorumlar 


 

 
İçimizden

BİZE YAZIN

Her Hakkı Saklıdır. DOĞRU YOL PARTİSİ© 2010 Tasarım : Linear Yazılım

LİNEAR YAZILIM