Doğru Yol Partisi
  Son Dakika :   
 
 
 
ANASAYFA
GENEL BAŞKAN
VİDEOLARI
DANIŞMANLARI
PARTİ KURUCULARI
BAŞKANLIK DİVANI
GENEL İDARE KURULU
MKYK
Y.HAYSİYET DİVANI
İL BAŞKANLARI
İLÇE BAŞKANLARI
RESİMLER ve LOGO
TÜZÜK
PROGRAM
ZİYARETÇİ DEFTERİ
İLETİŞİM

GENİŞ TABANLI MİLLİ MUTABAKAT HÜKÜMETİ NEDİR?

GENİŞ TABANLI MİLLİ MUTABAKAT HÜKÜMETİ NEDİR?
NE ZAMAN İHTİYAÇ HİSSEDİLİR?

         ‘Geniş Tabanlı Milli Mutabakat Hükümeti’ her şeyden evvel demokratik rejimlerde ve olağanüstü durumlarda müracaat edilen bir müessesedir.
         Savaşlar, tabii afetler, genel grevler, salgın hastalıklar olağanüstü durumlardır. Böyle durumlarda iktidar ve muhalefet partileri arasındaki siyasi çekişmeler tansiyonu çok yükseltir. Bu yükselen tansiyon halka yansır ve huzursuzluk bütün ülkeye yayılır.
         Bu istenmeyen durumlarda iktidar ve muhalefet partileri arasındaki çatışmayı ortadan kaldırmak ve ülkedeki huzursuzluğu asgari seviyeye indirmek için ‘Geniş Tabanlı Milli Mutabakat Hükümetleri’ ne tarih boyunca demokratik ülkelerde hep müracaat edilmiştir. Türkiye’de bunlardan biridir. İktidar ve muhalefeti, bu dönemde milletimizi siyasi çatışmalar ile daha fazla germeden 'Milli Mutabakat Hükümeti' ihtiyaç duyulduğu bir gerçektir. Zaten AKP’nin mecliste çoğunlukta değil, azınlıkta olduğu düşünüldüğünde hiç kimsenin alınmasına, darılmasına ve sinirlenmesine gerek yoktur. Böyle bir hükümeti herkesten evvel iktidar partileri ister. O istemezse zaten olmaz.
         Olağanın dışında geçirdiğimiz böyle bir dönemde Parlamentarizm de olduğu gibi Başbakan’ın istifa etmesi yeni hükümeti kurmakla görevlendirilen Başbakan adayının, kabineye girecek partilerin Genel Başkanları ile görüşmesi, hükümet programını okuması ve güvenoyu alması gibi uğraşlar olmayacaktır.
         Şimdi ki sistemimize göre sayın Cumhurbaşkanı muhalefetten yeni bakanlar atayarak kabinesinin sayısını biraz artırır. Hepsi bu kadar. Yani teklifimle yeni cepheler açmıyorum. Birden fazla cepheyi teke indirerek birliği ve beraberliği sağlamaya çalışıyorum. Bu mu suç?


                                                                          Çetin ÖZAÇIKGÖZ
                                                                             Genel Başkan

                                                                           

DYP Genel Merkezi [ 5.4.2020
 
Eklenen Yorumlar 


 

 
İçimizden

BİZE YAZIN

Her Hakkı Saklıdır. DOĞRU YOL PARTİSİ© 2010 Tasarım : Linear Yazılım

LİNEAR YAZILIM